Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
1. 7. 2011,
14.16

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Petek, 1. 7. 2011, 14.16

8 let

Na Dvornem trgu odkrit spomenik Gustavu Mahlerju (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Sloviti avstrijski skladatelj Gustav Mahler, ki je bil med letoma 1881 in 1882 angažiran kot dirigent v ljubljanskem Deželnem gledališču, je dobil obeležje na Dvornem trgu s pogledom na Ljubljanico.

Kipar Bojan Kunaver, Mahlerjev občudovalec, mu je posvetil kip Pesem o Zemlji, ki ga je opoldne odkril ljubljanski župan Zoran Janković. Kot je ob odkritju kipa dejal slavnostni govornik, dirigent Uroš Lajovic, se je Mahler v Ljubljani izučil svoje obrti, poklica dirigenta in organizacijskih spodobnosti, potrebnih za vodenje ansambla.

Ljubljana se tako umešča med peščico krajev, v katerih je deloval ta veliki umetnik - Kessel, Praga, Leipzig, Hamburg, Dunaj in New York. Postavitev kipa Mahlerju zaokrožuje praznovanje skladateljevih obletnic rojstva in smrti (1860-1911), ki ju je Festival Ljubljana skupaj s Slovensko filharmonijo in RTV Slovenija v pretekli sezoni počastil s ciklom "Premiki in zamiki".

Akademski kipar Bojan Kunaver, avtor številnih njegovih spomenikov ter portretov, med drugim v avli Slovenske filharmonije in na hiši na Mestnem trgu, kjer je Mahler prebival, je oblikoval kip po skladateljevi vokalno simfonični kompoziciji Pesem o Zemlji (1907). Kip ima še alternativno ime - "Der Abschied" (Slovo). V bron je kip "človeka majhne rasti, a duhovnega vizionarja", kot je dejal Lajovic, odlil livar Roman Kamšek.

Danes velja Mahler za enega najpomembnejših poznoromantičnih skladateljev. Njegov opus šteje pretežno simfonična in vokalna dela, pri katerih je oblikovno črpal iz tradicije, harmonsko pa že nakazal ekspresionizem in sodobno glasbo, ki je sledila s t.i. drugo dunajsko šolo (Arnold Schöenberg, Alban Berg, Anton Webern). "Danes doživljamo njegovo glasbo kot neko vseobčo vrednost. Njegova glasba je 'theatrum mundi'," je pred časom za STA ocenil Lajovic.

Kunaver: V mislih sem imel njegovo življenje Kunaver je dejal, da je ob ustvarjanju Mahlerjevega kipa imel v mislih predvsem njegovo življenje. Mahlerja občuduje s človeške plati, v kateri prepoznava njegovo veličino oziroma mojstrstvo, ki se izkazuje v tem, kako je človek s svojim duhom sposoben pasti v življenje, je še dejal Kunaver.

Odkritje kipa pomeni napoved izjemnega kulturnega dogodka - največjega simfoničnega koncerta na prostem v Sloveniji, ki bo v nedeljo na Kongresnem trgu odprl 59. ljubljanski poletni festival. Dogodek bo hkrati počastil 20-letnico slovenske in hrvaške države.

Ne spreglejte