Teniški globus, 20. april

Slovenski finale v Kopru, boleč poraz Runeja v Münchnu

Veronika Erjavec | Veronika Erjavec se bo za naslov v Kopru pomerila s Polono Hercog. | Foto Sportida

Veronika Erjavec se bo za naslov v Kopru pomerila s Polono Hercog.

V finalu največjega ženskega teniškega turnirja serije World Tennis Tour (WTT) v Sloveniji bosta igrali slovenski predstavnici Veronika Erjavec in Polona Hercog. Obe sta do zaključnega dejanja v Kopru prišli nadvse suvereno; Erjavec tekmicam ni oddala več kot pet iger na partijo, Hercog pa je prvi niz izgubila šele v polfinalu.

Veronika Erjavec, sicer osma nosilka 56.250 evrov vrednega turnirja, ki je prejšnji teden zastopala barve Slovenije na pokalu Billie Jean King v Bratislavi, je bila danes v polfinalu boljša Avstralke Jaimee Fourlis 6:2, 6:3, Polona Hercog, sedmopostavljena igralka, pa je ugnala drugo nosilko Francozinjo Chloe Paquet z 2:6, 6:1 in 6:4.

Rune v Münchnu brez tretjega zaporednega naslova

Dvajsetletni Danec Holger Rune je v polfinalu teniškega turnirja v Münchnu doživel boleč poraz. Domačin Jan-Lennard Struff ga je z igrišča odpihnil v pičlih 45 minutah s 6:2 in 6:0 ter mu tako odvzel možnost za tretji zaporedni naslov na BMW Opnu z nagradnim skladom 651.865 evrov. Njegov tekmec v finalu bo Američan Taylor Fritz.

Holger Rune je v polfinalu teniškega turnirja v Münchnu doživel boleč poraz.  | Foto: Reuters Holger Rune je v polfinalu teniškega turnirja v Münchnu doživel boleč poraz. Foto: Reuters

Za Struffa (33 let, 28. na lestvici ATP), ki je še brez naslova na turnirjih ATP, bo to četrti finale v karieri (Stuttgart 2023, Madrid 2023) in drugi v bavarski prestolnici (2021), Fritz (26 let, 15.) pa je doslej v dvanajstih finalih osvojil sedem naslovov.

Fritz, ki je bil v polfinalu boljši od Christiana Garina iz Čila (6:3, 6:4), je letos osvojil Delray Beach, lani Atlanto in prav tako Delray Beach, še nikoli pa ni igral finala na pesku.

Madžar in Argentinec v finalu Bukarešte

V finalu prvega teniškega turnirja Tiriac Open v Bukarešti, ki sodi v kategorijo ATP 250 z nagradnim skladom dobrih 650.000 evrov, bosta igrala Madžar Marton Fucsovics in Argentinec Mariano Navone.

Dvaintridesetletni Madžar, 82. na računalniški lestvici, bo četrtič v karieri igral v finalu ATP, prvič po 2021 v Rotterdamu, in skušal osvojiti drugi naslov po Ženevi 2018, Mariano Navone (52. na letvici ATP, 23 let) pa je doslej le enkrat igral finale. Letos v Rio de Janeiru ga je kot kvalifikanta premagal rojak Sebastian Baez.

Fucsovics je bil v polfinalu boljši od Alejandra Tabila iz Čila s 6:4, 6:4, Navone pa je ugnal Francoza Gregoireja Barrereja s 6:3 in 6:4.

Cicipas po zmagi v Monte Carlu tudi v finalu Barcelone

Grški teniški igralec Stefanos Cicipas je v odlični formi na začetku sezone turnirjev na pesku. Po naslovu masters v Monte Carlu prejšnji teden se je danes uvrstil tudi v finale ATP 500 v Barceloni. Njegov tekmec bo isti kot pred sedmimi dnevi Norvežan Casper Ruud.

Stefanos Cicipas je v odlični formi na začetku sezone turnirjev na pesku. | Foto: Guliverimage Stefanos Cicipas je v odlični formi na začetku sezone turnirjev na pesku. Foto: Guliverimage

Petindvajsetletni Stefanos Cicipas (7. igralec na svetu) je proti Srbu Dušanu Lajoviću odigral tri nize (5:7, 6:4, 6:2), dva tedna starejši Casper Ruud (6.) pa je v polfinalu premagal Argentinca Tomasa Martina Etcheverryja s 7:6 in 6:4.

Cicipas bo četrtič igral finale v Barceloni ter skušal osvojiti svoj prvi turnir serije 500. Hkrati bo to njegov 29. finale v karieri. Dobil jih je enajst.

Ruud je prejšnji teden izgubil 1:6, 4:6, kar je bil njegov sedmi zaporedni poraz v finalih turnirjev ATP 250 ali bogatejših. Letos je izgubil tudi v Acapulcu in Los Cabosu, zadnji naslov od desetih pa je osvojil lani aprila v Estorilu.

Stephens in Linette za naslov v Rouenu

Američanka Sloane Stephens in Poljakinja Magda Linette sta finalistki teniškega turnirja WTA 250 v Rouenu v Franciji. Stephens je v polfinalu odpravila domačinko in drugo nosilko Caroline Garcio s 6:3, 6:2, Linette pa Ukrajinko Anhelino Kalinino s 6:1, 4:6 in 6:2.

Sloane Stephens se bo za naslov v Rouenu pomerila z Magdo Linette. | Foto: Guliverimage Sloane Stephens se bo za naslov v Rouenu pomerila z Magdo Linette. Foto: Guliverimage

Američanka je v Francijo prišla brez četrtfinala od avgusta lani in polfinala od maja 2023. Zmagovalka US Opna in 2018 že tretja igralka na svetu je od konca leta 2018 igrala le en finale, Guadalajaro 2022, kar je tudi njen zadnji naslov WTA. Preostalih šest je osvojil spomladi 2018 v Miami, 2017 US Open, 2016 Auckland, Acapulco in Charleston, 2015 pa Washington. Stephens je trenutno na 39. mestu lestvice WTA.

Leto starejša tekmica s Poljske je bila pred dobrim letom na 19. mestu, po nizu slabih rezultatov pa je zdrsnila na 60. V zadnjih dvanajstih mesecih se je le enkrat prebila do četrtfinala, od oktobra lani do marca letos pa je dobila zgolj tri od osemnajstih dvobojev.

To bo njen prvi finale na pesku v karieri, sicer pa je Linette, ki ta teden v Rouenu šele v polfinalu izgubila prvi niz, osvojila dva turnirja v Hua Hinu (2020) in Bronxu (2019), nazadnje pa je v finalu igrala lani v Guangzhouju.

Ribakina v polfinalu Stuttgarta premagala prvo igralko sveta

Prvouvrščena tenisačica na svetu Iga Swiatek je doživela prvi poraz v karieri na teniškem turnirju WTA 500 Porsche Grand Prix v Stuttgartu. Po dveh naslovih v zadnjih dveh letih jo je danes v polfinalu premagala četrta z lestvice WTA Kazahstanka Jelena Ribakina s 6:3, 4:6 in 6:3.

Iga Swiatek je doživela prvi poraz v karieri na teniškem turnirju v Stuttgartu.  | Foto: Guliverimage Iga Swiatek je doživela prvi poraz v karieri na teniškem turnirju v Stuttgartu. Foto: Guliverimage

Za Poljakinjo je bil to šele četrti poraz v sezoni (26-4), v kateri je sicer izpadla v tretjem krogu Melbourna, a osvojila naslova WTA 1000 v Dohi in Indian Wellsu. Prvič v karieri je izgubila polfinale turnirja WTA na pesku.

Jelena Ribakina je tretjič letos v Stuttgartu igrala tri nize - s Swiatek sta se merili skoraj tri ure, to pa bo že njen peti finale letos. Osvojila je Brisbane in Abu Dabi ter izgubila v Dohi proti Swiatek in v Miamiju proti Američanki Danielle Collins.

Tudi v drugem polfinalu je prišlo do presenečenja. Ukrajinka Marta Kostjuk je premagala šesto nosilko Čehinjo Marketo Vondroušovo s 7:6 in 6:2.

Enaindvajsetletna Ukrajinka (27. na lestvici WTA), ki je za zmago v polfinalu potrebovala uro in pol igre, na prejšnjih treh dvobojih ta teden v Stuttgartu pa je na igrišču preživela več kot osem ur, je letos igrala v finalu San Diega, lani pa je osvojila turnir v Austinu.