Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 5. 2013,
18.37

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

referendum fiskalno pravilo

Ponedeljek, 6. 5. 2013, 18.37

5 let

Na seji Skupščine ljudstva kritike fiskalnega pravila in referendumske ureditve (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Okoli 300 udeležencev t. i. izredne seje Skupščine ljudstva je v Cankarjevem domu razpravljalo o spremembah ustave glede referendumske ureditve in zapisu fiskalnega pravila v ustavo.

Skoraj vsi so na koncu izglasovali, da se ne strinjajo, da poslanci spreminjajo ustavo brez soglasja ljudstva in stroke.

Izrazili predvsem nasprotovanje napovedanim ustavnim spremembam Predstavniki različnih civilnih iniciativ in gibanj pa tudi sindikatov so izrazili predvsem nasprotovanje napovedanim ustavnim spremembam. Med razpravo so med drugim poudarili pomembnost možnosti državljanov, da zahtevajo referendum, ter opozorili na možne negativne posledice vnosa fiskalnega pravila v ustavo. Violeta Tomič, ki sicer skupščino vodi pod imenom Jelka Veper, je dejala, da je politična elita pokazala, da se uklanja "čustveno nestabilnim finančnim trgom".

Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pa je o napovedanih ustavnih spremembah referendumske ureditve in zapisa fiskalnega pravila v ustavo povedal, da prihaja do političnega preračunavanja na račun državljanov. O fiskalnem pravilu je dejal, da je že vlada izračunala, da to terja zelo globoke reze v socialno državo. Po njegovih besedah predvsem opozicija govori, da je to treba storiti, da bi dali pozitivne signale mednarodnim finančnim trgom. "Kakšne signale pa daješ lastnemu ljudstvu? Da ga pač ne rabiš," je povedal.

Lukič: Pri fiskalnem pravilu je stranka Pozitivna Slovenija na žalost popustila Fiskalno pravilo v kombinaciji z novo referendumsko zakonodajo po njegovih besedah tlakuje pot temu, da lahko tudi t. i. trojka dela, kar želi. Ob tem je dejal še, da je pri fiskalnem pravilu stranka Pozitivna Slovenija na žalost popustila, saj je še pred nekaj meseci premierka Alenka Bratušek govorila, da vpisu v ustavo nasprotujejo.

Kot je že pred začetkom skupščine povedal predstavnik iniciative 6. maj, je splošno mnenje tudi, da posegov v ustavo ne bi smelo biti, ne da bi o tem svoje mnenje podalo ljudstvo. Dejal je, da so v iniciativi odprti za strokovna mnenja, in dodal, da bi se morale odločitve sprejemati na podlagi teh mnenj. "In ne v zaprtih prostorih oziroma za zaprtimi vrati, kjer so ljudje dejansko tretirani kot nekaj, kar je kolateralna škoda," je poudaril.

Povedal je, da je seja skupščine, na kateri so sodelovale vstajniške skupine in civilna družba, prikaz enotnosti vstajniških gibanj. Dejal je še, da bodo za uspeh šteli, če se bo na podlagi današnjega dogodka aktiviral en državljan več.

98 odstotkov proti temu, da poslanci spreminjajo ustavo brez soglasja ljudstva in stroke Na skupščini so udeleženci glasovali tudi o tem, ali se strinjajo, da poslanci spreminjajo ustavo brez soglasja ljudstva in stroke. Kot je pojasnil predstavnik iniciative 6. maj, je bilo oddanih 298 glasovnic. Od udeležencev se jih 98 odstotkov s takšnim načinom dela poslancev ni strinjalo, 1,3 odstotka pa jih je glasovalo, da se s spremembami ustave brez soglasja strinja. 0,7 odstotka glasovnic je bilo neveljavnih.

Skupščine sta se udeležila tudi glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj in predsednik ZSSS Dušan Semolič. Po besedah slednjega je krizo povzročil "ovampirjen kapital" in dodal, da iz mednarodnih institucij prihajajo sporočila, kako naprej. "To je pot, ki bo krizo zagotovo poglobila," je pojasnil in dodal, da predstavniki teh institucij vprašajo le, kako je z bankami, ne pa, kako je z ljudmi. Poudaril je, da je pri referendumski zakonodaji potrebna sprememba v smeri, da referendumov ne bi mogli zlorabiti politiki. "To, kar se zdaj ponuja, pomeni konec demokracije," je opozoril.

Glede fiskalnega pravila pa je Semolič povedal, da bo njegova uvedba pomenila pokop za socialno državo.

Ne spreglejte